Vipson Projekt

Palksaunad

SUITSUSAUN

on enamasti maamaja või talu juurde kuuluv hoone, millel on mitmeid erinevaid funktsioone ja tähendusi. Peamiselt teatakse suitsusauna pesemise kohana, saunas suitsutatakse ka liha ning saunas on tervist parandatud. Taandunud on suitsusauna roll elukohana, sünni- ja suremispaigana. Suitsusaun on traditsiooniline saun, mille kütmisel tekkivaid suitsugaase ei juhita küttekoldest korstna kaudu ruumist välja. Kerisekivid on küttekolde kohal; leegid kuumutavad kive vahetult ja suits tõuseb otse läbi kerise ümbritsevasse ruumi. Osa suitsust võidakse saunaruumist õhuavade või luukide kaudu välja päästa.

Suitsusauna kütmine võtab tavapärase tänapäeva saunaga võrreldes kauem aega, sest kogu vajaminev soojus tuleb ühe kütmisega kerisekividesse talletada. Suits aetakse enne saunaminekut leiliruumist välja ning saunaskäigu ajal enam juurde kütta ei saa. Keris peab olema suhteliselt suur, et kividesse saaks piisavalt kuumust salvestuda.Tänapäeval on suitsusaun praktilistel kaalutlustel peaaegu välja surnud, kuid muu hulgas nii Eestis kui ka Soomes leidub siiani inimesi, kes suitsusauna ainsaks õigeks saunaks peavad. Eestis saab suitsusaunaelamust kogeda muu hulgas mitmes turismitalus

SOOME SAUN

võlub oma tuhande aasta pikkuse traditsiooni ja lihtsusega. Õhk saunas on kuum ja kuiv, lühiajalist niiskust lisatakse leili viskamisega kerisekividele. Sauna köetakse seni, kuni temperatuur on 65-95°C kraadi ning astmelisel laval on võimalik valida erinevate temperatuuride vahel. Peale iga laval käimist võib end kasta jaheda veega või jahutada värske õhu käes. Soome saun on ette nähtud pikemaajaliseks lõdvestuseks.

VENE SAUN

ehk nn “Banja“ eripära on suur puuküttega saunaahi, mis on eelnevalt kuumaks köetud. Ahi säilitab kuumust pikaks ajaks,visatakse leili nii palju, et tekivad suured aurupilved. Jääb üle vaid nautida saunamõnusid ja ei pea tegelema enam sauna kütmisega.

KÜMBLUSTÜNN

- tema kodumaa on Jaapan, kus kümblemine on olnud sajanditepikkune traditsioon. Legendi järgi said jaapanlased idee ahvidelt, kes talvel kuumaveeallikas sulistasid. Puidust kümblustünnid on traditsioonilise ümara kujuga kuid neid võib ehitada ka palkidest. Erinevate tünnide läbimõõt varieerub 150 ja 250 cm vahel ning on mõeldud 3-8 inimesele. Kümblustünni saab paigutada kõikjale, peaasi, et pinnas oleks tasane. Kui tünnis iga paari kasutamiskorra järel vett vahetada, siis ei pea kasutama mingeid kemikaale ega filtreerimissüsteemi. Kümblustünni saab kasutada aastaringselt.

SPA TÜNN ehk luksuslik kümblustünn.

Tünni põhjast väljuvate õhudüüsidega tekitatakse mullisüsteem, mis pakub mõnusat massaaži. Spa tünni põhja võib paigaldada ka veealused valgustid, mis vahetavad ise värve ja loovad pimedas romantilise õhkkonna. Vee puhastamiseks võib tünni sisse integreerida filtrisüsteemi, mis tagab vee puhtuse mitmeks kuuks. Kõigele lisaks on olemas ka juhtpult, millega saab tööle panna ja peatada vee alust valgustust, mulle ja vee filtreerimist.

ERAMUSSE EHITATUD SAUN

on eelistatud eelkõige seetõttu, et on odavam, kui eraldiseisva maja püstitamine.

Kui Teil on plaanis ehitada saun ja olete jõudnud selgusele oma eelistustes, siis MEIE EHITAME TEILE PALKIDEST SOOVITUD SAUNA.